image rotator

Krajiny

Zobraziť všetky »

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 25,26 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,54 HRK
Turecká lira  EUR 36,16 TRY
Americký dolar  EUR 1,09 USD

Zobraziť všetky »

Tibet, Nepál, Chitwan

/uploads/covery_2019/chitwan_cover.jpg foto: Archív BUBO foto: Adam Záhorský - BUBO Nádherná cesta cez Tibet do Nepálu. Čo Oju. Foto: BUBO Samuel Klč Safari v Chitwane. Foto: BUBO Samuel Klc Národný park Chitwan. Foto: BUBO Samuel Klč Fakultatívny let ponad Himaláje, zážitok na celý život. Foto: BUBO Samuel Klč Pohľad pre bohov. Foto: BUBO Samuel Klč V chráme Jokhang si vysvetlíme súvislosti budhizmu Potala - palác dalajlámov Modlitebný mlynček si roztočíme aj my Budhizmus v Tibete žije Do tibetských kláštorov Krásne jazero Yamdrok-tso Jaky a modlitebné vlajočky Cez himalájske sedlá (5200 m.n.m.) V tieni Himalájí Divoký zjazd z Tibetu do Nepálu V chrámoch káthmanduského údolia Fotogenickí Nepálčania Architektúra nepálskeho budhizmu Letecký pohľad na Swayambunath Letecky až k Everestu Múdrosť hinduizmu Múdrosť stáročí V Chitwane hľadáme nosorožce
Destinácia: Viac destinácií
Kód zájazdu: 1333546
Cena od: 4 320 €
Príplatky od: 806 €
Poznávacie zájazdy

Výber termínu

16.08.2024 15 dní Last Minute 5 027 € +806 € odlet: Viedeň letecká
19.09.2024 15 dní First Minute 4 320 € +806 € odlet: Viedeň letecká
18.10.2024 15 dní First Minute 4 320 € +806 € odlet: Viedeň letecká
30.03.2025 15 dní First Minute 4 320 € +806 € odlet: Viedeň letecká
26.04.2025 15 dní First Minute 4 320 € +806 € odlet: Viedeň letecká
24.05.2025 15 dní First Minute 4 320 € +806 € odlet: Viedeň letecká
21.06.2025 15 dní First Minute 4 320 € +806 € odlet: Viedeň letecká
19.07.2025 15 dní First Minute 4 320 € +806 € odlet: Viedeň letecká
16.08.2025 15 dní First Minute 4 320 € +806 € odlet: Viedeň letecká
13.09.2025 15 dní First Minute 4 320 € +806 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

Nádherná cesta na strechu sveta pre náročných. Fascinujúca Lhasa, himalájske sedlá, šťavnaté Káthmandu a divočina v Chitwane. Cesta, ktorá Vám obohatí život.

1. deň:
Odlet do Pekingu a začiatok našej krásnej cesty.

2. deň:
Let do Pekingu. Poobedňajší prílet, pasová a imigračná kontrola a tranzitný nocľah. Zajtra to začne.

3. deň:
Krásny let a pristátie na tibetskej náhornej plošine. LHASA – konečne v Tibete. Ubytovanie kúsok od Barkhoru, ktorý je najposvätnejším okruhom a kam prichádzajú pútnici z celého Tibetu. Náš pobyt v tejto úchvatnej krajine sa začína. Pomalší deň, ktorý nám umožní zvyknúť si na nadmorskú výšku. Najsvätejší chrám Tibetu Džókhang, magické miesto, kde v silnej atmosfére načrieme aj do viery Tibeťanov.

4. deň:
Palác Potala – sídlo Dalajlámov a pýcha a sláva Tibetu bol budovaná ako najkrajšia stavba Ázie. V skutočnosti je ešte veľkolepejšia ako na fotografiách. Potalu si prezrieme dôkladne a môžete porovnať či je krajšia cez deň alebo v noci. Norbulinka – nevynecháme ani letné sídlo Dalajlámov a pri paláci toho posledného si vysvetlíme, prečo v ňom už viac než polstoročie neprebýva.

5. deň:
Odchádzame do kláštora GANDEN (4300 m. n. m.), kde pred 600 rokmi vznikol dôležitý rád tibetského budhizmu Gelukpa, ktorého najznámejším predstaviteľom je Dalajláma. Nazrieme do zákutí kláštora, prejdeme sa po kóre pútnikov. Kto má dobrú kondíciu, spraví si túru na posvätnú horu Waikuri a uviaže tu modlitebné vlajočky lungta s budhistickými sutrami. Magické výhľady na rozľahlú tibetskú krajinu a povodie rieky Kyu– Chu. Prechádzame tibetským vidiekom. Stretneme stáda jakov, či nebodaj nomádov, ktorých každým rokom ubúda? Rozprávanie o nebeskom pohrebe. Návrat do Lhasy.

6. deň:
Opúšťame Lhasu a vyrážame na západ. Naša prvá cesta smeruje do GYANTSE – Mesta hrdinov. Zastavíme sa pri krásnom jazere Yamdrok, ktoré je jedným z prírodných skvostov Tibetu. Neskutočne tyrkysová farba a nádherné fotografie. Trúfnete sa odfotiť na jakovi? Prechádzame dych berúcimi priesmykmi a po prvý krát stúpame nad 5000m! Príchod do Gyantse, prechádzka čarovným starým mestom. Atmosféra ako z filmu Sedem statočných alebo Game of Thrones. Prehliadka kláštora Pelkor Chode so stupou Kumbum, ktorá má 108 kaplniek a nádherne zreštaurované maľby. Na záver vyhliadka na mesto pri západe slnka a vysvietenú pevnosť.

7. deň:
Krátky presun do SHIGATSE, ktoré je druhým najväčším mestom Tibetu. Ako sa vyrába tsampa? Dôkladne si pozrieme chrám Tashilhumpo (sídlo Pančenlámu) a pri hrobke 10. Pančenlámu si povieme viac o živote tohto veľkého muža. Pokračujeme ďalej na západ a obdivujeme jedinečnú, ale drsnú tibetskú prírodu. Obdivujeme vynaliezavosť a pracovitosť miestnych, míňame stany nomádov so solárnymi článkami. Na čom sa to tie ovce a jaky vôbec pasú?

8. deň:
Tibet sa s nami lúči veľkolepo. Nachádzame sa v národnom parku Qomolangma a Himaláje sú na dohľad. Postupne sa nám ukáže jedna osemtisícovka za druhou. Uvidíme aj tento rok Mt. Everest? Zdolávame najvyšší priesmyk a smelo prekonávame majestátne Himaláje. Nocľah v pohraničnom mestečku Kyrong, ktoré sa pripravuje na nával turistov. Zatiaľ sme tu sami. Začína sa nám lepšie dýchať a po dlhom čase vidíme stromy. Sme naozaj ešte v Tibete?

9. deň:
Po dňoch strávených v nehostinnom Tibete sa svet okolo nás zrazu začne meniť. Na hraniciach nás čaká nepálsky CK–bus. Nezabudnuteľný zjazd do tropického pralesa Nepálu. Všetko je iné: klíma, vegetácia, náboženstvo a vzhľad domorodcov. Farebným svetom vchádzame do Káthmandu. Oddych vo veľmi príjemnom meste v kvalitnom hoteli. Prvá nepálska večera a Everest beer.

10. deň:
KÁTHMANDÚ: bolo kedysi podhorskou dedinkou, dnes nás prekvapí typickým ruchom krivolakých uličiek, kde je chodník cestou a cesta chodníkom. Budeme sa predierať ruchom ulice a pod typickou patinou hľadať tie najfotogenickejšie zákutia pre naše fotoaparáty. Zmes starej drevorezbársko-tehlovej architektúry, pestrofarebne oblečení Nepálci, obchodnícky duch a výjavy ako z Jakubiskového filmu. Vône a smrady, špina a duchovná čistota. Naša púť bude viesť z Thamelu plného pašminových a trekerských obchodíkov cez miesta, ktoré mnohí individuálni cestujúci márne hľadajú v knižných turistických sprievodcoch, až na kráľovské námestie Durbar, kde stretneme svätých mužov, kravy, holuby, ale aj jedinú žijúcu bohyňu našej planéty Kumari. Kto tá Kumari vlastne je? Prečo je taká dôležitá? Kde vybrnkával svoje gitarové sóla nahúlený Jimmy Hendrix? Ktorý drevený stĺp takmer zaručene vylieči všetky vaše boliestky? Toto všetko na jednom mieste!

11. deň:
Osem z desiatich himalájskych osem tisícoviek leží v Nepále. Chcete ich vidieť? Máme dva ranné pokusy letieť k Everestu. Kedy sa sem vrátite a kedy budete mať možnosť vidieť majestátnosť Himalájí z vtáčej perspektívy? Pre záujemcov, letí sa vždy skoro ráno, kedy býva najlepšia viditeľnosť. Dnešný deň však venujeme spoznávaniu nepálskeho "Naj" . Výlet po káthmanduskom údolí. Začíname pri jednej z najväčších stúp sveta (väčšie iba na Srí Lanke) so vše vidiacimi Budhovými očami, mieste kde žije tibetská populácia Nepálu, mieste z ktorého ide neskutočné duchovno a budhistický pokoj. Boudnath, alebo najbudhistickejšie miesto Nepálu a obed zo strechy s výhľadom na túto majestátnu stavbu. Pokračujeme do Pashupatinatu, k najsvätejšiemu mestu nepálskeho hinduizmu. Tu totiž stoji chrám zasvätený Pashupatimu. Prítomnosť jogínov, či sadhuov, všadeprítomných opíc, ale hlavne skutočnosť, že sa tu máme možnosť stretnúť s ceremóniou spaľovania hinduistických zosnulých. Pohreb je tu všeobecnou a verejnou záležitosťou. Na dnes už končíme? Ešte nie! Spomínali sme už Jimmyho Hendrixa? Skúsime nájsť jeho odkaz v jednom z rockových barov našej thamelskej štvrte.

12. deň:
Ranný odchod z Káthmandu. Pre milovníkov prírody (v prípade dostatočného záujmu) dvojhodinový scénický rafting čarovným nepálskym údolím, ktorý zvládne každý. Vstup do národného parku CHITWAN. Krátke informačné stretnutie o aktivitách v parku. Ubytovanie, obed. Návšteva dediny Tharu, rozprávanie o ľuďoch a etnikách Chitwanu. Prvý západ slnka. Večera v lone divokej nepálskej prírody, ktorú počas týchto dní dokonale precítite.

13. deň:
Raňajky. Nenáročná plavba v kanoe po rieke Rapti, pozorovanie vodného vtáctva a možno aj krokodílov. Prechádzka parkom, pozorovanie flóry a fauny. Pred obedom kúpanie so slonmi. Po obede budeme sliediť za nosorožcami. Šanca vidieť leopardy či bengálskeho tigra je malá, no možno... Nebojíte sa? Krásny zážitok. Večer kultúrne tance regiónu. Večera.

14. deň:
Skorý ranný budíček a pozorovanie vtákov na brehu rieky za brieždiaceho sa dňa. Ticho nepálskej prírody, ktoré si odnesiete v duši. Návrat do Káthmandu, transfer na letisko a odlet domov.

15. deň:
Prílet do exotickej Európy.