image rotator

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 24,33 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,54 HRK
Turecká lira  EUR 31,45 TRY
Americký dolar  EUR 1,09 USD

Zobraziť všetky »

Veľký okruh Etiópiou

Destinácia: Etiópia
Kód zájazdu: 1301386
Cena od: N/A
Príplatky od: N/A
Poznávacie zájazdy
Exotika
Expedícia

Výber termínu

Je nám ľúto, ale tento zájazd bol už vypredaný a neobsahuje žiadne termíny. Vyberte si prosím iný zájazd.

Popis zájazdu

Program
1: ODLET Z PRAHY (VIEDNE)
Odbavenie na letisku 2 hodiny pred odletom. Odlet do Addis Abeba. Po prílete transfer do hotela 5*, nocľah.

2: ADDIS ABEBA
Po raňajkách prehliadka Addis Abeba, hlavného mesta Etiópie, ležiaceho v nadmorskej výške 2.320 m.n.m. Dnes v tejto modernej metropole žije cca 5 miliónov obyvateľov a mesto sa ďalej rýchlo rozrastá. Addis Abeba je tiež prvým mestom východnej Afriky, kde bolo postavené metro. Prehliadku Addis Abeba začnete výhľadom z hory Entoto. Časť Entoto, ktorá je dnes časťou Addis Abeba, bola v minulosti hlavným mestom krajiny. Užijete si krásny panoramatický výhľad na mesto, na vzduchu prevoňanom okolitým eukalyptovým lesom. Návšteva kostola Entoto Maryam a priľahlého múzea. Potom sa vydáte dole do centra Addis Abeba. Prejdete okolo trhovisko Shiro Meda, najväčšieho mestského trhoviska špecializovaného na predaj tradičných odevov. Ďalej prehliadka etnografického múzea, ktoré sídli v budove bývalého paláca Haile Selassieho, ktorý bol etiópskym cisárom v rokoch 1930 - 1974. Tu sa zoznámite s rozmanitými kultúrami tejto krajiny. Obed. Popoludní návšteva Národného múzea, kde je uložený slávny exponát fosílie hominida Lucy. Blízko Národného múzea sa nachádza kostol Selassie (zvaný tiež kostol Svätej trojice), ktorý je jedným z najdôležitejších kostolov v meste a je tiež miestom posledného odpočinku Haile Selassieho. Prehliadku mesta zakončíte návštevou tradičného trhoviska Merkato, o ktorom sa hovorí, že je najväčším africkým otvoreným trhom. Večera v reštaurácii Makush Italian Restaurant & Art Gallery, nocľah vo vašom hoteli.

3: ADDIS ABEBA – BAHIR DAR – MODRÝ NÍL
Po raňajkách transfer na letisko, odlet do mesta Bahir Dar, rušného obchodného centra postaveného na južnom brehu jazera Tana, najväčšej vodnej plochy Etiópie a oficiálneho prameňa Modrého Nílu. Po prílete transfer do hotela, obed. Popoludní nenáročný peší výlet v okolí vodopádov na Modrom Níle. Počas prechádzky sa zoznámite aj so životom miestnych obyvateľov. Po skončení prechádzky lodný prejazd Modrého Nílu a transfer späť do vašej lodge. Večera a nocľah.

4: BAHIR DAR – JAZERO TANA - GONDAR
Po raňajkách výlet loďou po jazere Tana. Na ostrovoch a polostrovoch jazerá sú skryté úžasné staroveké kláštory. Návšteva polostrova Zege a prehliadka kláštorov Azuwa Maryam a Ura Kidane Mehret. Pokračovanie plavby až k miestu, kde z jazera Tana vyteká Modrý Níl. Tu často odpočívajú hrochy, ktoré pri troške šťastia uvidíte. Obed v miestnej reštaurácii. Popoludní prejazd do Gondar. Cestou sa vám budú otvárať pohľady na miestne dedinky kmeňa Amhara. Po príchode ubytovanie v hoteli v hoteli, večera, nocľah.

5: GONDAR
Po raňajkách prehliadka pamätihodností Gondar. Mesto sa preslávilo impozantným hradom zo 16. storočia a nádherne vyzdobeným kostolom Debre Birhanu Selassie. Okrem toho navštívite kráľovské záhrady a bazén Fasilidas, ktorý je dodnes využívaný k miestnym tradičným oslavám "Timket". Uvidíte tiež palác Ras Gimb a miestne múzeum. Večera a nocľah.

6: GONDAR - LALIBELA
Po raňajkách transfer na letisko. Odlet do Lalibela, považované za svetovú raritu kresťanské architektúry. Nachádza sa tu jedenásť úchvatných monolitných skalných chrámov z 12. storočia (UNESCO), právom považovaných za "ôsmy div sveta. Začnete severozápadnou časťou. Návšteva najväčšieho kostola Medhane Alem, kostola svätej Márie a kostola Golgotha, kde je pochovaný sám kráľ Lalibela (vstup umožnený len mužom). Obed v reštaurácii Ben Abeba s úchvatným výhľadom na okolitú krajinu. Po obede prehliadka juhovýchodnej časti mesta s návštevou kostolov Rufael, Merkorios, Amanuel a Abba Libanos. Deň zakončíte pri najznámejšom z miestnych kostolov - kostola Svätého Juraja, patróna Etiópie. Večera a nocľah.

7: LALIBELA - AXUM
Po raňajkách transfer na letisko, odlet Axum (UNESCO). Prílet do Axum, centra slávnej Axumitskej ríše, ktorá zažívala dobu najväčšieho rozkvetu koncom 7. storočia. Mesto preslávili najmä obrie obelisky (náhrobky), celé mesto je ale fascinujúcou zmesou antických pamiatok, krýpt, ruín a palácov. Navštívite obelisky, palác a kúpele kráľovnej zo Sáby, ktoré dodnes zásobujú mesto vodou. Uvidíte kamenný monument Ezana so slávnym nápisom a hrobku kráľa Kaleba. Navštívite tiež Baziliku Panny Márie Sionskej, miesto, kde má údajne byť uložená Archa dohovoru. Bazilika je srdcom duchovnej etiópskej ortodoxnej cirkvi. Vstup do baziliky je bohužiaľ povolený len mužom a do samotnej kaplnky, kde je uschovaná Archa dohovoru, môže vstúpiť iba špeciálne vybraný mních, opatrovník Archy. Obed v miestnej reštaurácii. Večera a nocľah v hoteli.

8: AXUM – ADDIS ABEBA – ARBA MINCH
Po raňajkách transfer na letisko a odlet na juh Etiópie, s prestupom v Addis Abeba. Prílet do Arba Minch, ideálneho východiskového bodu pre poznávanie tradičných kmeňov žijúcich v údolí rieky Omo. Táto časť Etiópie je domovom mnohých rozmanitých a fascinujúcich národov a kultúr, dnes pod ochranou UNESCO. Transfer do hotela, obed. Popoludní návšteva dedinky Dorzo. Ľudia kmeňa Dorzo žijú v typických, až 12 m vysokých domoch, pripomínajúcich včelie úle. Preslávili taktiež pestovaním tej najjemnejšej bavlny. Večera a nocľah vo vašom hoteli.

9: ARBA MINCH – JAZERO CHAMO - TURMI
Po raňajkách odchod k jazeru Chamo, ktoré je súčasťou NP Nechisar. Jazero je domovom krokodílov a hrochov, ktoré budete môcť pozorovať počas plavby po jazere. Navštívite tiež zátoku zvanú "Krokodílí trh", kde žije veľká populácia týchto zvierat. Obed v miestnej reštaurácii. Popoludní odchod do Turmi. Cesta vedie vidieckou oblasťou cez miestne domorodé dedinky Konso, Tsemaj a Benna. Navečer príchod do Turmi, domova kmeňa Hamer. Ľudia kmeňa Hamer sú v miestnom jazyku tiež nazývaní Evangadi. Večera a nocľah v hoteli v Turmi.

10: TURMI – OMORATE – TURMI – POZNÁVANIE TRADIČNÝCH KMEŇOV
Po raňajkách odchod do Omorate (nutný cestovný pas pre prejazd na územie Kene), kde sa na tradičných loďkách prepravíte cez rieku Omo. Stretnete sa s príslušníkmi pastierskeho kmeňa Dassenech a zoznámite sa s ich životom. Návrat do Turmi, obed. Popoludní návšteva dediny Hamer. Ženy tohto kmeňa ľahko spoznáte podľa ich vlasov spletených do prstienkov za pomoci blata a masla. Ak budete mať šťastie, zúčastníte sa aj tradičného Hamerského obradu "Skákanie býkov" (vstup nie je v cene). Tento obrad prebieha nepravidelne, preto nemožno jeho konania garantovať. Večera a nocľah v hoteli v Turmi.

11: TURMI - JINKA
Po raňajkách odchod do mesta Jinka. Cesta vás povedie cez mestečká Dimeka a Key Afar. V utorok je v Dimeka poriadaný trh, ktorý je navštevovaný mnohými miestnymi kmeňmi a je považovaný za najpestrejší v tejto oblasti. Obchodujú tu aj príslušníci kmeňov Hamer, Benna a Karo. Návšteva trhoviska, potom obed. Popoludní návšteva múzea South Omo & Research Center, kde sa dozviete podrobnosti o miestnych kmeňoch a ich tradičných kultúrach. Nenáročná prechádzka po okolitých kopcoch so zastávkou v dedinke Ari. Miestni obyvatelia vám ukážu napríklad tradičné kováčske práce a tiež vás zoznámia s postupom pri destilácii miestneho "ginu" zvaného Asareki. Večera a nocľah v hoteli v Jinka.

12: JINKA – NP MAGO – KONSO
Po raňajkách odchod do NP Mago, domova kmeňa Mursi, známemu vďaka ozdobám v spodnej pere a ušných lalôčikoch. Ženy kmeňa Mursi si narezávajú spodnú peru a postupne ho naťahujú tak, aby sa urobilo miesto pre vloženie dreveného disku. Čím väčší potom taký disk je, tým stúpa vážnosť ženy, čo sa prejavuje aj vyššou cenou takej nevesty. Muži, bojovníci Mursi, si potom na pažiach zaznamenávajú hlbokými zárezmi v tvare polmesiaca každého nepriateľa, ktorého zabili v bitke. Obed v miestnej reštaurácii. Popoludní pokračovanie cesty do Konso. Večera a nocľah v hoteli v Konso.

13: KONSO – ARBA MINCH
Po raňajkách návšteva dedinky kmeňa Konso. Ľudia Konso už po stáročia obrábajú svoje terasovité políčka v strmých svahoch a sú známi stavaním tajuplných drevených totemov, známych pod názvom "waka", ktoré sa týči nad hrobmi mŕtvych hrdinov. Prezriete si tiež miestne múzeum, kde sa nachádza úžasná zbierka sôch "Wakasa". Zastávka pri unikátnom prírodnom útvare nazývanom "Prírodný New York". Pieskovcové útvary vytvarované eróziou skutočne pripomínajú architektúru Manhattanu. Pokračovanie cesty do Arba Minch. Večera, nocľah v hoteli.

14: ARBA MINCH – ADDIS ABEBA – ODLET DO PRAHY (VIEDNE)
Raňajky, dopoludnia individuálne voľno. Transfer na letisko, odlet späť do Addis Abeba. Po prílete obed v miestnej reštaurácii. Popoludní individuálne voľno v centre mesta, kde máte poslednú možnosť nakúpiť suveníry. Večera v reštaurácii v meste. Transfer na letisko a odbavenie k odletu. Odletu do Prahy s prestupom.

15: PRÍLET DO PRAHY (VIEDNE)
Prílet do Prahy (Viedne).

Poznámka: ide o zájazd expedičného charakteru, v priebehu ktorého môže dôjsť k zmene trasy, dĺžky pobytu a kategórie ubytovania.
Poznámka: minimálny počet účastníkov zájazdu - 10 osôb.
Zmena programu vyhradená.
*cestovné poistenie ECP PLUS zahŕňa krytie liečebných nákladov vo všetkých krajinách (aj 3. stupeň varovania Ministerstva zahraničných vecí SR) aj v prípade ochorenia COVID-19, náklady na ubytovanie v prípade karantény do výšky 50,- EUR/noc, spätnou cestou vyvolané dodatočné cestovné náklady do výšky 1.000,- EUR a preplatenie storno poplatkov bez spoluúčasti.

Cena zahrnuje:
leteckú dopravu Praha – Addis Abeba – Praha (možnosť odletu z Viedne na vyžiadanie, možný príplatok)
všetky miestne prelety podľa programu
2 x ubytovanie v hoteli 5* v Addis Abeba s raňajkami
10 x ubytovanie v hoteloch a lodge 4*- 5* s plnou penziou
všetky transfery klimatizovaným minibusom (sever) a džípmi (juh)
všetky vstupy do navštívených pamiatok
lodné výlety a aktivity podľa programu
služby sprievodcu CK a miestnych sprievodcov

Cena nezahrnuje:
letiskové taxy 349,- EUR
vstupné vízum 50,- USD (zakupuje sa na mieste)
poplatky za tradičné tance "Evangadi" a "skákajúce býky" (fakultatívne na mieste v Etiópii, ak budú tieto aktivity v čase návštevy usporiadané)
cestovné poistenie ECP PLUS (ponuku poistenia radi pošleme podľa aktuálnej ceny zájazdu)
poplatky za filmovanie v Lalibela
prepitné vodičom a miestnym sprievodcom