image rotator

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 24,44 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,53 HRK
Turecká lira  EUR 15,14 TRY
Americký dolar  EUR 1,11 USD

Zobraziť všetky »

Sýria, Libanon

Krásne Raouche Rocks na pobreží Beirútu.
foto: František KEKELY – BUBO Baalbek a ôsmy div sveta Malebne zachovaný Byblos, kde vznikla abeceda. Vôňa pomarančov, citrónov, slaného mora a histórie. Byblos, Libanon.
foto: František KEKELY – BUBO Ulicami Bejrútu. Centrálny Bejrút, Solidere, ktorý zrekoštruoval Rafiq Hariri /uploads/covery_2019/libanon.jpg Využite možnosť luxusného ubytovania v Intercontinental Phoenicia Beirut, hoteli, ktorý je symbolom Využite možnosť luxusného ubytovania v Intercontinental Phoenicia Beirut, hoteli, ktorý je symbolom Využite možnosť luxusného ubytovania v Intercontinental Phoenicia Beirut, hoteli, ktorý je symbolom Využite možnosť luxusného ubytovania v Intercontinental Phoenicia Beirut, hoteli, ktorý je symbolom Využite možnosť luxusného ubytovania v Intercontinental Phoenicia Beirut, hoteli, ktorý je symbolom Využite možnosť luxusného ubytovania v Intercontinental Phoenicia Beirut, hoteli, ktorý je symbolom Využite možnosť luxusného ubytovania v Intercontinental Phoenicia Beirut, hoteli, ktorý je symbolom foto: František KEKELY – BUBO Anjar – v stopách slávnych a mocných Umajjovcov Aanjar, Libanon.
foto: Veronika HULÍKOVÁ – BUBO Parádne zachované „antické“ mesto Anjar, ktoré si pamätá ešte dynastiu Ummajovcov. Borovicové lesy, Aanjar, Libanon. foto: Veronika HULÍKOVÁ – BUBO Aanjar, Libanon.
foto: Veronika HULÍKOVÁ – BUBO Aanjar, Libanon.
foto: Veronika HULÍKOVÁ – BUBO Baalbek, Libanon.
foto: Veronika HULÍKOVÁ – BUBO Baalbek, Libanon.
foto: Veronika HULÍKOVÁ – BUBO Baalbek, Libanon.
foto: Veronika HULÍKOVÁ – BUBO Baalbek, Libanon.
foto: Veronika HULÍKOVÁ – BUBO Baalbek, Libanon.
foto: Veronika HULÍKOVÁ – BUBO Baalbek, Libanon.
foto: Veronika HULÍKOVÁ – BUBO foto: František KEKELY – BUBO Baalbek, Libanon.
foto: Veronika HULÍKOVÁ – BUBO foto: archív BUBO foto: František KEKELY – BUBO foto: František KEKELY – BUBO foto: František KEKELY – BUBO foto: František KEKELY – BUBO foto: František KEKELY – BUBO Zvyšky starovekej synagógy, ktorú poznal aj Kristus.
Destinácia: Libanon
Kód zájazdu: 1128621
Cena od: 3 622 €
Príplatky od: 0 €
Expedícia

Výber termínu

05.05.2022 10 dní First Minute 3 622 € +0 € odlet: Viedeň letecká
16.11.2022 10 dní First Minute 3 622 € +0 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

Konečne je Sýria opäť v našej ponuke. Náš posledný zájazd sa z tejto krajiny vrátil v roku 2012, odvtedy tu už žiaľ zúrila krvavá vojna. Zdá sa, že Sýrii opäť bliká na lepšie časy. Opäť môžeme pozrieť do krajiny, ktorá sa kedysi označovala za najbezpečnejšiu na svete. V sprievode nášho skúseného miestneho partnera si pozrieme najznámejšie veci na západe krajiny v kombinácii s Libanonom. Navštívime miesto kde vznikla abeceda a aj najstaršie hlavné mesto na svete. Sýriu sme vždy milovali a sme radi, že túto fantastickú krajinu môžeme mať znovu v ponuke.

1. deň:
Odlet na pobrežie Stredozemného mora. Prílet do Bejrútu. Libanon je krajina, ktorá vás uchváti.

2. deň:
BEJRÚT - Kolíska stredomorských civilizácií, voňavý, exotický, chutný Libanon. Čaká nás biblický severný Kanaán a domov Feničanov. BEJRÚT - mesto, ktoré vstalo z popola, Corniche a legendárna promenáda, nové mesto, západný a východný Bejrút, kedysi oddelený zelenou líniou. Mesto, ktoré svojou polohou pripomína Nice, ale svojou históriou stvorenie sveta. Svojím spôsobom je Libanon najdemokratickejšou krajinou sveta s fantastickou históriou, jedinečnou polohou a azda najlepším jedlom na svete. Trblietavé Stredozemné more nás už z letiska láka na promenádu. Okolo voňavých stánkov s pečenými mandľami, plnou, čokoládovou silnou kávou, behajúcich miestnych machov a zabávajúcich sa rodín prejdeme popri Americkej univerzite, hoteli Phoenicia, miesta, kde zabili Harírího až do nového Bejrútu, nazvaného Solidere, podľa firmy, ktorá ho postavila. Hlavná nákupná tepna mesta - ulica Al Hamra (rovnako sa volá hlavný nákupný boulevard aj v Damašku), pistáciová zmrzlina a večer výborné libanonské víno.  

3. deň:
Presun cez libanonské hory do údolia Bikáa. Údolie, ktoré bolo kedysi obilnicou Ríma a dodnes má obrovský strategický význam. Hneď za ním ležia Antilibanonské hory, úrodné nížiny Sýrie, a potom už len nekonečná sýrska púšť. V strede údolia je BAALBAK - jeden z najväčších magnetov, monumentálny Jupiterov chrám, pred ktorým zostanete stáť v nemom úžase, ôsmy div sveta, triáda Jupiter, Bakchus a Venuša, hexagonálne nádvorie. Turbulentná história moderného Libanonu sa nezaprie ani tu. Krajina, ktorá je rozdelená podľa náboženských línií, je práve tu v Bikáa pevne pod kontrolou Hizballáhu. ANJAR: nádherne zachovalé mestečko z obdobia dynastie Ummajovcov (UNESCO), kde stojí čas a bez turistov a tlačenice spoznáte rozdiel medzi cardo maximus a decamanus. Mestečko plné Arménov, ktorí museli ujsť v r. 1915 pred pohromou z Turecka, a nebola by to arménska komunita, keby neponúkala arménske vínko a koňak, samozrejme z libanonských viníc! Keďže sme v údolí, kde bolo jedla odjakživa dostatok, prebiehali tu aj slávne bakchanálie, ničím neriadená staroveká zábava. Nuž a práve tu sa nachádza chateau Ksara, ktoré sa pyšne označuje aj ako miesto, kde vznikol pôžitok. Na tradíciu Bakchusa a Rimanov nadviazali jezuiti, ktorí tu založili dnešný vinohrad a vyprodukovali prvé suché červené víno. Odporúčame La Prieure k jahňaciemu a bielemu mäsu. Ochutnávka špičkového libanonského vína a silne anízového araku Ksarak v oblasti, kde sa víno dorába už vyše dvetisíc rokov. Večerný návrat do ulíc Bejrútu a ďalší humus s ľahkým olivovým olejom.

4. deň:
BYBLOS: druhé najstaršie mesto na svete, fenický prístav, legenda o Adonisovi, sladká stredomorská atmosféra, pomarančovníky a divadlo, aké ste zaručene ešte nikde nevideli. Viete, kde vznikla abeceda? Tu, či v Ugarite? Tá bybloská sa označuje za druhú najstaršiu na svete. Najstaršie kasíno v arabskom svete a lanovka k chrámu ochrankyne Libanonu Panne Márii z Harissy. Unikátne maronitské kostoly. Kresťanská maronitská cirkev, ktorá svoj pôvod datuje do roku 410, patrí medzi najstaršie kresťanské cirkvi na svete. Od nepamäti je spojená s Libanonom a Sýriou, a práve v Libanone hrá aj dôležitú politickú rolu. Návrat do Bejrútu po pobrežnej diaľnici a večerná zábava na corniche. Vodná fajka, oriešky, čaj či chladený libanonský ležiak?

5. deň:
Cestujeme na dramatický juh Libanonu. TÝROS: fenické mesto, pôvodne postavené na ostrove, cez ktoré sa prehnali snáď všetky civilizácie sveta a ruiny Týrosu sú súčasťou svetového dedičstva UNESCO. SIDÓN: mesto, ktoré je trvalo obývané už vyše osemtisíc rokov. Viete si to predstaviť? Po tomto mieste prechádzali ešte neolitickí lovci a zberači, Asýrčania, križiaci, moslimovia, Maroniti a dnes vy. V meste kázal aj Ježiš. Dominantou je majestátny križiacky hrad, vypínajúci sa nad prístavom. Našou poslednou zastávkou v tento deň bude malá dedina Maghdouché, ktorá ju významným mariánskym pútnickým centrom. V posvätnej jaskyni, kúsok nad dedinou čakala Panna Mária na Ježiša počas jeho kázne v Sidóne. Dozviete sa viac o kresťanskej komunite Libanonu, ktorá je azda najstaršou na svete. Južný Libanon je úplne iný ako Bejrút či severné pobrežie. Pomalší, slnečnejší, a je zároveň domovom najlepších bojovníkov na svete.

6. deň:
Cesta vrcholí a ideme do najpriateľskejšej krajiny na svete. Sýria. Drastická občianska vojna, ktorú si žiadny sýrčan neželal sa skončila. Ďalší príklad keď sa krajina stane hračkou v rukách iných mocností. Koniec koncov pre tento región to nie je nič nové. O Damašek bojovali Egypťania, Peržania, Asýrčania, Chetiti, mameluci, mongoli, križiaci, moslimovia, turci...ten zástup je nekonečný. Rovnako ako história Damašku, najstaršieho hlavného mesta na svete, ktoré sa spamätalo už aj z horších pohrôm.  Prekročíme antilibanonské hory a okolo Zabadání zbehneme k rieke Barada, na ktorej leží Dimašk aš Sám alebo DAMAŠEK. Poobedňajšia prehliadka mesta.

7. deň:
DAMAŠEK: Kde začať? Na hore Qasjun nad mestom zabil Kain Ábela. Jeden z najstarších biblických príbehov tu končí, a mnohé iné začínajú. Centrom mesta je Ummajovská mešita, ktorá je postavená na bývalom kresťanskom chráme, ten zas na Jupiterovom chráme, ten zas na Diovom, a ten na Hudodovom. Dnes tu stojí nádherná mešita. Hneď vedľa je mauzóleum hrdého Saladína, ktorý oslobodil Jeruzalem. Vyskúšame kávičku v jednej z najstarších kaviarní na svete Al Nawfara, a možno aj vodnú fajku a šawarmu. Cez krytý stredoveký trh Hamídíja prejdeme na ulicu so zaujímavým názvom:  Ulica, ktorá sa volá rovná, pretína celé staré mesto a je spomenutá aj v Biblii. Na jej konci je kaplnka sv. Ananiáša. Práve tu nájdete okienko, skadiaľ Sv. Pavla spustili v košíku z mestských hradieb, aby mohol ujsť pred Rimanmi. Na tejto ulici tiež Ananiáš vrátil zrak Saulovi. Dva biblické príbehy na jednej ulici... V starom meste strávime zvyšok dňa a prenocujeme v Damašku.

8. deň:
Len 60 km severne od Damašku leží nádherná horská dedinka Maalula s kostolom zo 4.storočia a jedno z posledných miest, kde sa dodnes hovorí aramejčinou - jazykom Ježiša Krista. Dedinka je domovom dvoch zaujímavých kláštorov. Grécky ortodoxný kláštor sv. Tekly a gréko-katolícky chrám sv. Sergeja.  Po prehliadke tejto malebnej dedinky v Antilibanonských horách sa presunieme údolím Wadí Al Nasara (údolie kresťanov) až pod križiacky hrad Crac de Chevaliers.

9. deň:
Najväčší križiacky hrad na svete CRAC DE CHEVALIERS. Monumentálna stavba, vybudovaná v oblakoch nad zelenými kopcami Sýrie. Ako žili križiaci? Kto vlastne boli? Všetko do poslednej bodky sa dozviete priamo na tomto mieste. Po Cracu nás čaká SIDNÁJA. Miesto kde sa byzantskému cisárovu Justiniánovi počas poľovačky na jeleňa zjavila panna Mária a požiadala ho, aby na jej počesť postavil na tomto mieste chrám. Tak sa aj stalo a kláštor v Sidnáji tu stojí dodnes. Vo vnútri sú ukryté vzácne ikony. Niektoré z nich boli namaľované evanjelistom Sv. Lukášom. Po prehliadke zbehneme opäť na horúcu hranicu a vrátime sa do Bejrútu.

10. deň:
Naša cesta sa končí! Bol to jeden dych vyrážajúci zážitok za druhým. Je čas podeliť sa o ne s rodinou a priateľmi a plánovať ďalšiu  fantastickú cestu. Vitajte doma!